Teknoloji-İnternet

Uzay Bilgisayarları

Uzay Bilgisayarı

Sunucular, dizüstüler, tabletler derken, bilgisayar sektörünün bir de pek bilinmeyen bir yanı var. Teknolojinin son noktası olan, uzay araştırma araçlarında kullanılan bilgisayarlar.

1957’den beridir insanlar sürekli olarak uzaya bir takım cihazlar, uydular, gemiler, robotlar gönderip duruyorlar. İlk uydu olan ve tek yapabildiği şey sadece bip biplemek olan Sputnik’ten, günümüzdeki gezegenler arası araştırma yapan akıllı robotlara kadar uzay teknolojisi sürekli gelişmekte. Sadece bu teknolojiye sahip olan ülkelerin değil, tüm dünyadaki insanların ilgisini çeken uzayın bilinmezlikleri her geçen gün biraz daha su yüzüne çıkıyor.

Bütün uzay araçlarında haliyle bilgisayarlar kullanılıyor. Bu bilgisayarların bizim evimizde kullandıklarımız ile pek alakası yok. Çok özel şartlar için özel olarak tasarlanıyorlar. Basit bir uydu bilgisayarının değeri iki yüz bin doları rahatlıkla bulabiliyor.

Uzayda özellikle başa çıkılması gereken iki sorun var. Bunlardan birisi ısınma. Uzay tamamen bir vakum ortamı olduğu için, ısınan bir cismin sıcaklığını aktarabileceğiniz bir ortam yok. Bizim bilgisayarlarımız fazla ısılarını havaya aktarıyorlar. Bu yüzden işimiz kolay. Ama uzayda böyle bir lükse sahip değilsiniz. Genel bir kural olarak eğer bir şey uzayda ısınıyorsa, ısısı neredeyse hiç düşmeyecektir. Eğer bu ısınma sürekliyse eninde sonunda yanacaktır. Bilimadamlarının uzay araçlarına koydukları bilgisayarlar da aynı şekilde, çalıştıkça sürekli olarak ısı üretiyorlar. Bu ısı ya özel yöntemler kullanılarak ışıma yoluyla, veya kimyasal yöntemlerle ortadan kaldırılmak zorunda. Işıma, bilgisayarın ürettiği ısının başka bir kimyasalı tepkimeye sokması ve bu tepkimenin devam etmesi için kimyasalın sürekli olarak ısı soğurması ile gerçekleşiyor. Kimyasal soğutmada ise, bilgisayarın üzerine azar azar soğutucu kimyasallar sıkılıyor, böylece yanmaması sağlanıyor.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız ( Oy Kullanmayı Unutmayın )
Loading...

Yazar Hakkında

Eren Can

Teknolojiyi, sinemayı ve oyun dünyasını yakından takip etmektedir.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.