Nasıl Yapılır?

VPN Kullanmadan Wikipedia Sitesine Giriş

Pinterest LinkedIn Tumblr

Ülkemizde erişim engeli bulunan internetin bağımsız bilgi deposu Wikipedia‘ye VPN kullanmadan çok basit bir şekilde girebilirsiniz.

Wikipedia Sitesine Giriş

Wikipedia 29 Nisan 2017 tarihinde yasaklanmıştı.  Yasaklanma nedeni olarak da “terörizmi destekleyen” içerikler yer alması nedeniyle 29 Nisan’da engellemişti. Wikimedia Vakfı da konuyla ilgili Türkçe bir açıklama paylaşmıştı.

Ülkemizin en büyük bloglarından bir tanesi olan Webrazzi Wikipedia’ya girmenin çok basit bir yolunu bulup paylaşmıştı. Bende kaynak göstererek sizlerle paylaşmak istedim. 0wikipedia.org, Wikipedia içeriklerinin tamamını görüntülebilmenizi sağlıyor. wikipedia.org adresinin başına 0 (sıfır) rakamını ekleyerek siteye girebilirsiniz.  Arama kutucuğuna istediğiniz kelimeyi yazıp aratabilirsiniz.

www.0wikipedia.org

Siteye giriş yaptığımızda logosunun üzerinde siyah şerit eklendiğini görüyoruz elbette bunun sebebi de sitenin ülkemizde yasaklı olmasından kaynaklı.

Kaynak: 0wikipedia: Wikipedia’ya girmenin alternatif yolu

1 Comment

  1. bunların wikipedia’yı açacağı yok bazı arkadaşlarda vpn kullanmaktan çekinebiliyor bu bağlamda bu yöntemi kullanmak en sağlıklısı olacaktır.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.