Tanıtım

Web Tasarım

Pinterest LinkedIn Tumblr

Hızla büyüyüp gelişen internet dünyasında web tasarım teknolojisi, geniş kitleler tarafından kullanılan en önemli iletişim araçlarından biridir. Günümüzde web siteleri en hızlı iletişim yollarından biri olup, tüm dünyadaki bilgilere en kısa yoldan ulaşmayı sağlamaktadır. Web tasarım konusunda uzman olan basarbilisim.com, uyguladığı birçok web tasarım projesi ile önemli ödüllere layık görülmüştür. Web tasarım aslında bir firma, kuruluş ya da bireyin görsel, video, ses ve metinden oluşmuş reklam ve tanıtımını oluşturmaktadır. Kısacası web tasarım bir ürün, hizmet ya da bireyin tanıtımını ve reklamını yapacak interaktif çalışmaların bütünüdür.

Web tasarım firmaları ile yapılacak görüşmelerde dikkat edilmesi gereken en önemli husus, tasarımı yapacak olan firmanın profesyonelliğidir. Web tasarım firmasının görsel ve işitsel özellikleri yanında, kodsal alt yapısının da gelişmiş olması gereklidir. Günümüzde web siteleri sayesinde internette zaman geçirenlerin sayısı oldukça fazladır. Rekabetin yoğun bir şekilde yaşandığı internet dünyasında üst sıralarda yer alabilmek için web tasarım kalitenizin yüksek olması gerekmektedir. Bu nedenle de web tasarım basarbilisim.com gibi kaliteli bir firmadan yardım alınmalıdır.

Web tasarımda sadelik ve kullanışlılığın yanı sıra, istenilen mesajın net bir şekilde verilebilmesi ve içeriğin kolay anlaşılır bir dilde oluşturularak kullanıcıya sunulması oldukça önemlidir. Tasarımlarda renk karmaşışından kaçmak için uygun renk kombinasyonu oluşturulmalıdır.

Bir sitenin görsel biçimini oluşturan web tasarım, web yazılım ile desteklenerek siteyi daha dinamik bir web sitesine dönüştürebilir. Aynı zamanda ürün ya da hizmetin dijital platformda yayınlanmasını sağlar.
Kendilerini uzman tasarımcı olarak adlandıran profesyonel olmayan firmalar nedeniyle, sektörü kötüye kullananlar bulunmaktadır. Bu şekilde iş yapan düşük kalitedeki bir firmanın kullanılması, profesyonel firmalara da zarar vermektedir. Tasarım aşamasında bir sitenin kod yapısı, grafiksel çalışmalar ve uygulamalarının, web uzmanları tarafından uygun şekilde yapılması, oldukça önemlidir. Web tasarım yaptıracak olan kurum, tasarımın amacına ve tarzına uygun olmasına, kolay kullanılabilir ve arama motorlarıyla uyumlu olmasına dikkat etmelidir. İyi bir web tasarım, içerik ve görselliğin birbiriyle olan uyumu sonucu ortaya çıkmaktadır. Tasarımda içeriğin kolay anlaşılır ve etkili olması çok önemlidir.

Sınırsız tanıtım yapabilecek bir araç olan web tasarım, diğer tanıtım araçlarına göre daha az maliyetlidir. Web tasarım, grafik tasarım, arayüz tasarım ve arama motoru optimizasyonu gibi bileşenlerden oluşmaktadır. Bir web sitesini diğer web sitelerinden ayıran en önemli özelliği tasarımıdır. HTML ile ayrılmaz bir bütün olarak yapılan tasarım, kullanılan fontlar, resimler ve renk uyumu ile farklılık yaratmalıdır. Web tasarım ayrıca baskı, ekran, animasyon ve hareketli film gibi birçok ortamda uygulanabilmelidir.

Hızla gelişen internet teknolojisi sayesinde uzaklar yakın olmakta ve kilometreler ortadan kalkmaktadır. Web tasarım ile uzak ya da yakın tüm insanlara eşit mesafeden hizmet olanağı sağlanmaktadır. Tasarımı yapacak olan kişi ya da kurumun web teknolojilerine hâkim olması gerekmektedir. Web tasarımda farklı program dilleri kullanılarak tasarım, statik bir sayfa halini alır. Bir web sitesinin, web üzerinde sayfa ve hizmet bütünü olduğu düşünülürse web tasarımın da uygun standartlarda yapılması gerekmektedir.

Her sektörün belli kural ve standartları olduğu gibi web tasarımın da belli kural ve standartları vardır. Bu kural ve standartlar web tasarımcılarına bir web sayfasının nasıl kodlanması gerektiğini ve tarayıcıda nasıl görünmesi gerektiğini belirtmektedir. İşinde uzman olmayan, sıradan bir bilgisayar kullanıcısı iken kendini uzman tasarımcı olarak tanıtan kişi ya da kurumlar bu standartlara uyum sağlayamayacakları için web tasarım da istenilen standartlara ve gerekli ilgiye ulaşamayacaktır. İnternete bağlanabilmek için, farklı web tarayıcıları ve farklı cihazlar kullanan ziyaretçilerin, doğru bilgiye en hızlı şekilde ulaşabilmeleri için web tasarımda bu standartlara uyulması şarttır. Dinamik olarak dizayn edilen bir web sayfası, tasarımcı tarafından sık sık güncellenmelidir.
Web tasarım firmaları basarbilisim.com tarafından tasarlanan web tasarım, teknolojinin en önemli yeniliği olan internetin görünen yüzüdür. Ayrıca bir sitenin ihtiyaç duyduğu gerekli bakım ve özel çalışmalarını kapsamaktadır. Web sitesi, bir firmaya ulaşmanın, web tasarım ise firma hakkında bilgi almanın en kolay yoludur. İnternet ortamında birbirinden farklı milyonlarca web tasarımı olmasına rağmen en iyi web tasarım, ürünü en iyi tanıtıp arama motorlarına en uyumlu olanıdır. Bir sitenin web tasarımında, tasarımın içerisinde yer alan menü, buton ve fontların kullanımına dikkat edilmeli, materyaller düzgün ve simetrik olarak tasarımın içine uygun şekilde yerleştirilmelidir.

Sürekli gelişen teknoloji ile birlikte yeni cihazlar ve tarayıcılar gelişmektedir. Bu nedenle web siteleri arama motorlarına uyumlu bir şekilde tasarlanarak, tüm tarayıcılarda sorunsuz bir şekilde çalışmaları sağlanmalıdır. Web tasarım sayesinde internet, araştırmanın ve bilgi paylaşmanın en etkili yolu haline gelmiştir. Bir sitenin tasarımı, fonksiyonlarını yansıtan özellikleri ile birleşerek vizyonuna uygun bir şekilde kurumsal kimliğini tanıtmalıdır. Web tasarım, internet dünyası içerisinde yer alan her site için, hafife alınmaması gereken vazgeçilmez bir unsurdur. Web firmaları basarbilisim.com tarafından tasarlanan bir web sayfası, kişi ya da kurumun amacına ve tarzına uygun, kolay anlaşılır ve ziyaretçilerin aradıkları bilgiye kolayca ulaşma imkânı buldukları bir tasarım olma özelliği taşımaktadır. Teknolojik gelişmelerle birlikte web tasarım konusunda da yenilikçi oluşumlar ortaya çıkmaktadır. Özellikle mobil cihazların kullanımının artmasıyla birlikte web siteleri de farklı cihazlara uyumlu hale gelmekte ve her türlü cihaz ve ekran boyutunda düzgün açılma kabiliyetine sahip olmaktadırlar.
basarbilisim.com’a web tasarım yaptırarak en az maliyetle reklam yaptırmış olur, ayrıca dünyanın her yerinden ziyaretçi toplayabilirsiniz. Günümüzde blok sitelerinde küçük bir kişisel blok açarak yeni sayfalar için tema seçen, HTML kodlarını kopyalayıp renklerini değiştirerek bir sayfa üretebilen herkes teorik olarak kendini web tasarımcı ilan etmektedir. Fakat profesyonel tasarımcı olabilmek için mevcut olması gereken birçok şart vardır. Web tasarım, başlı başına eğitim ve uzmanlık gerektiren bir iştir. Programlama, yazılım ve tasarım eğitimi almak gerekmektedir. Ayrıca tasarım yapmak ve dijital grafikle uğraşmak, özel yetenekler gerektiren işlerdir. Web tasarım, güzel grafiklerle insanların ilgisini çekmeli, internet kullanıcılarına kolay kullanım sağlamalı, işlevsel ve yönlendirici eserler sunmalıdır.

İyi bir web tasarımcı olabilmek için, tasarım araç ve grafik programlarını iyi derecede biliyor ve kullanıyor olmak, HTML ve CSS bilgisine sahip olmak ve uygulamada gereken grafik desteğini verebilmek en önemli gerekliliklerdir. Bu kural ve şartlara uymayan bir tasarımcı ile çalışmak, iyi bir tasarımın ortaya çıkmasına engeldir.

İyi bir web tasarımı yapmak, oldukça komplike bir iştir. Bir web sitesinin oluşturulması günlerce hatta belki haftalarca süren toplantılar, sayfalar dolusu speklerden edinilen kullanım bilgileri ve bir dolu akış şemasının tasarıma uyarlanması ile ortaya çıkmaktadır. Bir firma web tasarımın gerekliliği konusunda bir karara vardıktan sonra yapılması gereken en önemli çalışma, tasarımın gidişatını planlamak ve bunu uygulamaktır. Web sitesi şablonu çizimi, web sitesinin kodlanması, grafiklerin kodlara uyarlanması ve gerekli seo çalışmalarının yapılması tasarımın en önemli aşamalarındandır. Günümüzde internet dünyasında, çeşitli sektörlerin kullanması amacıyla açık kaynak kodlu web yazılımları bulunmaktadır. Fazla rağbet gören bu wordpress sistemleri birçok kullanıcı tarafından geliştirilebilmekte ve farklı değişimlerle kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Ancak bu tasarımlarla özel tasarım konusunda istediğinizi elde etmeniz mümkün olmamaktadır. Bu nedenle işinin ehli gerçek bir tasarımcı ile çalışmak oldukça önemlidir. Tüm bunlardan dolayı sizleri basarbilisim.com’a bekliyoruz.

Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve ilgi duyduğu konularda içerik üretmektedir.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.