Haberler

Wi-Fi WPA2 Güvenliği Kırıldı! Wi-Fi Ağınız Tehlikede!

Yazar Eren Can

WiFi bağlantılarının büyük bir çoğunluğu tarafından kullanılan Wi-Fi güvenliği WPA2 protokolü kırıldı.

Android ve Linux özellikle saldırıya açık konumdalar ayrıca diğer tüm platformlar, iOS ve macOS da dahil olmak üzere savunmasız durumda. Maalesef bu durum çok büyük bir güvenlik açığı demek ve modem firmaları bu açığı kapatacak güncellemeyi yayınlamazlarsa birçok modem güvenliksiz olduğu için bir çöpe dönüşebilir.

Araştırmacılar zayıflığa Key Reinstallation AttaCK’nın kısaltılmış kod adı Krack’ı verdi. Zayıflığı keşfeden araştırmacıya göre, wifi bağlantılarının büyük bir çoğunluğunu korumak için kullanılan güvenlik protokolü, potansiyel olarak kötü niyetli istismar edicilere ve saldırılara kablosuz İnternet trafiğini açığa çıkardı.

Belçikalı üniversite KU Leuven’da bir güvenlik uzmanı olan Mathy Vanhoef, kablosuz güvenlik protokolü WPA2’deki zayıflığı keşfetti ve Pazartesi sabahı kusur ayrıntılarını yayınladı. Raporda, güvenlik açığı, Android, Linux, Apple, Windows, OpenBSD, MediaTek, Linksys ve diğerleri de dahil olmak üzere bir dizi işletim sistemini ve cihazı etkiliyor.

HTTPS protokolünün hala güvenli olduğunu belirtelim. Wi-Fi üzerinden güvenli web sitelerine erişmek hala tamamen güvenlidir. Bu skandal güvenlik açığı hakkında daha detaylı bir bilginin açıklanması bekleniyor.

Kaynak: TheGuardian

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yazar Hakkında

Eren Can

Teknolojiyi, sinemayı ve oyun dünyasını yakından takip etmektedir.

3 Yorum

  • iki gündür virus koruma programımdan saldırı uyarıları alıyorum. şimdiye kadar sıkıntı olmadı ama tedirgin edici tabi.

  • oldukça tehlikeli bir durum. internetten bir çok işi yönettiğimiz bir dönemde acilen çözülmesi gereken bir problem.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.