Haberler Yazılım

Windows Vista Resmi Olarak Sonlandırıldı

Yazar Eren Can

2000’li yıllarda piyasaya çıkan Windows Vista artık herhangi bir güncelleme almayacak dolayısıyla çok büyük güvenlik açıkları oluşacak.

Microsoft, Windows Vista için verdiği tüm desteklere son verdi. Sadece Microsoft değil oyun yapımcıları da Vista desteğini kesmeye başlamıştı. Microsoft 2009 yılında yaptığı bir açıklama ile Vista’nın Nisan 2017’ye kadar destekleneceğini söylemişti.

Aslında Windows Vista çıktığı yıllarda bile tutulmamıştı çünkü Windows XP gibi efsane bir işletim sistemi vardı ki hayla XP kullanımı azımsanmayacak kadar var. Eğer eski işletimi sistemi kullanıyorsanız güvenlik açıklarınız bulunuyor o yüzden güncel olan sürüme yani Windows 10‘a geçiş yapın.

Microsoft, kullanıcılarını Windows 10’da toplamak istiyor.  Windows 10 dünya genelinde  yüzde 35’lik, Türkiye’de ise yüzde 26’lık paya ulaşmış durumda. Hayla dünya genelinde yüzde 47’lik payla birinci sırada Windows 7 bulunuyor. Ülkemizde ise 54’lük payı var.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yazar Hakkında

Eren Can

Kamu Yönetimi bölümü mezunu olan yazar: teknoloji, sinema ve ekonomi alanlarına yakın olması hasebiyle daha çok bu kategorilerde içerik eklemeyi sürdürüyor.

3 Yorum

  • Kullandığım en kötü windows versiyonuydu. Kısa süre kullandım ama berbattı. Windows xp ve 7 en başarılı versiyonlardı.

  • 15 yıldır aktif sürekli bilgisayar başında olan ve kod geliştiren biri olarak söylüyorum ki, şimdiye kadar karşılaştığım en saçma işletim sistemi. Windows 98 bile bundan kat kat daha iyiydi.

  • Vista gerek arayüzü gerek çalışma prensipleriyle diğer sürümlerin yanına yaklaşamadı. İnsanların bu konuda düşünceleri haklı. Microsoft’un da ufaktan Windows 10’a müşterilerini çekmeyi istemesi normal bir durum.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.