Haberler

Yasa dışı alışverişin önü kesilmesi için gümrüksüz ürünlere vergi!

Pinterest LinkedIn Tumblr

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2018 yılında Çin üzerinden ülkemize 26 milyon mektup gönderildiğini ve mektupların içindeki ürünlerden herhangi vergi alınmadığını dile getirmişti. Bu ürünlerin değeri 3 milyar euroyu (Yaklaşık 20 milyar TL) aştı. Bireysel ithalat olarak tabir edilen sistem, hem perakende sektörünü tehdit ediyor hem de vergi kaybı ve cari açık olarak ekonomiyi etkiliyor.

Türkiye’de gümrük vergisi 22 euroyu aşan alışverişlerde uygulanıyor. Sipariş tutarı 22 euroyu aşan alışverişlerde gönderim yapılan ülke AB üyesi ise yüzde 18, diğer ülkelerde ise yüzde 20 gümrük vergisi alınıyor. 22 euronun altındaki satışlara uygulanan vergi muafiyetinin kaldırılması ve bireysel ithalat ile kurumsal ithalat arasındaki vergi farkı minimize edilmesi ön plana çıkıyor.

Gümrüğe takılmayan ürünlere dolaylı olarak bir vergi gelmiş oldu. 5,20 TL olan ücretlendirme gümrük sunum ücreti ve damga vergisi olarak adlandırılıyor. Ağırlığı 2 kg’nin altında olan ve gümrüğe takılmayan her ürün için 4,50 TL gümrük sunum ücreti ve 0,70 TL gümrük vergisi olmak üzere toplamda 5,20 TL ücret ödenecek.

Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve ilgi duyduğu konularda içerik üretmektedir.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.