Haberler

Yeni Çipli Kimlik Kartı Başvuruları Başladı: Nasıl Randevu Alınır?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Çipli kimlik başvuruları başladı. Yeni kimlik kartları başvurusu nasıl ve nereden yapılır?

Çipli kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin bulunması yeterli olacak.

Ayrıca her iki el için parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi taranacak.

2 Ocak Pazartesi tarihinden itibaren vatandaşlar çipli kimlerini kullanabilecekler. Vatandaşlar ise online sistem üzerinden ilk olarak randevularını alabilecekler. Randevular, https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/ üzerinden yapılacak. Kimliklerin ücretleri ile ilgili bilgi verilen açıklamada, “Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL’dir.

Başvuru sonunda kişilere PIN zarfında bulunan 6 haneli şifre verilecek. PIN kodu, kimlik kartı teslim edilinceye kadar aktive olmayacak.

Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve ilgi duyduğu konularda içerik üretmektedir.

3 Comments

  1. Randevu sistemi geçenlerde donmuştu sisteme girilmiyordu. Çok fazla bi talep var sanırım randevu sistemine

  2. Sahtiyan Kolar Reply

    İnternet üzerinden başvurulduğunu bilmiyordum. Ben de ne zaman dağıtılacak diye bekliyordum. Güzel bir bilgilendirme oldu.

  3. Yeni kimliklerde en çok merak ettiğim, kimliğe belirli bir boyutta veri yükleyebilecek olmamız. Yani flash bellek görevi görecek olması. Merak ettiğim konu ise bu veriler acaba devlet tarafından görülebilecek mi?

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.