Haberler

Yeni Çipli Kimlik Kartı Başvuruları Başladı: Nasıl Randevu Alınır?

Yazar Eren Can

Çipli kimlik başvuruları başladı. Yeni kimlik kartları başvurusu nasıl ve nereden yapılır?

Çipli kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin bulunması yeterli olacak.

Ayrıca her iki el için parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi taranacak.

2 Ocak Pazartesi tarihinden itibaren vatandaşlar çipli kimlerini kullanabilecekler. Vatandaşlar ise online sistem üzerinden ilk olarak randevularını alabilecekler. Randevular, https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/ üzerinden yapılacak. Kimliklerin ücretleri ile ilgili bilgi verilen açıklamada, “Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL’dir.

Başvuru sonunda kişilere PIN zarfında bulunan 6 haneli şifre verilecek. PIN kodu, kimlik kartı teslim edilinceye kadar aktive olmayacak.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız ( Oy Kullanmayı Unutmayın )
Loading...

Yazar Hakkında

Eren Can

Teknolojiyi, sinemayı ve oyun dünyasını yakından takip etmektedir.

3 Yorum

  • Randevu sistemi geçenlerde donmuştu sisteme girilmiyordu. Çok fazla bi talep var sanırım randevu sistemine

  • İnternet üzerinden başvurulduğunu bilmiyordum. Ben de ne zaman dağıtılacak diye bekliyordum. Güzel bir bilgilendirme oldu.

  • Yeni kimliklerde en çok merak ettiğim, kimliğe belirli bir boyutta veri yükleyebilecek olmamız. Yani flash bellek görevi görecek olması. Merak ettiğim konu ise bu veriler acaba devlet tarafından görülebilecek mi?

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.